Historie
Historie Českého svazu kolečkového bruslení není nijak dlouhá. Do registru MVČR byl zapsán 1.7.1994. Od té doby se začalo kolečkové bruslení u nás naplno rozvíjet. Nejprve se stalo pouze letní přípravou rychlobruslařů na dlouhé dráze, kteří se také poprvé zúčastnili ME v roce 1995, kdy ČSKB ještě nebyl členem mezinárodní bruslařské federace CERS a FIRS (dnes World Skate a World Skate Europe). Jejich členem se stal v roce 1996 a od té doby se pravidelně účastní evropských a světových mistrovství.
V roce 1998 vznikl první oficiální bruslařský klub KSB Benátky. Důvodem, proč tento klub vznikl, byla skupina chlapců a děvčat z benáteckých škol, která se sportu rychlobruslení věnovala již od roku 1995 pod hlavičkou Slávie Praha s vedením Jindřicha Paříka. Tréninky v té době byly obtížné. Prostor, kde by se dalo bezpečně a legálně bruslit na asfaltových plochách nebylo mnoho. Nejdříve se začalo v Letenských sadech v Praze, což nebylo ideální vzhledem k pohybu veřejnosti, pokračovalo se tréninky v uzavřeném areálu moderní skládky v Benátkách nad Jizerou a po dlouhých snahách se konečně na podzim roku 2000 podařilo v Benátkách, za podpory Městského úřadu vybudovat pod vedením předsedy Klubu sportovního bruslení Jarmila Hrůzy asfaltovou oválnou dráhu pro kolečkové bruslení, která po dlouhou dobu zůstala jedinou svého druhu v České republice.
Provozem dráhy kolečkového bruslení se rázem zvedla členská základna a úroveň bruslařů vzrostla. Od roku 2001 KSB za podpory ČSKB pořádá na této dráze konaly mezinárodní kolečkové závody, které byly také oficiálním mistrovstvím ČR na dráze.
V roce 2005 se v ČR objevil první seriál tzv. silničních závodů LifeInLine, který byl od roku 2006 také českým pohárem v půlmaratonu.
Další dráhy vyrostly v Ostravě a Veselí nad Moravou a na nich se v současné době pořádají závody mistrovství republiky.
In-line bruslení je dnes známé hlavně jako atraktivní fitness aktivita. Počet jejích vyznavačů se v České republice pohybuje okolo 500 000. Někteří z těchto bruslařů se více či méně pravidelně účastní některého z mnoha open bruslařských půlmaratonů případně maratonů. Špičku tvoří nejrychlejší bruslaři, kteří pravidelně reprezentují Českou republiku na vrcholových mezinárodních akcích (MS, ME, MSJ, MEJ). Pořadatelem oficiálního světového poháru FIRS je Iguana Marketing AG (CH).
Rychlobruslařské závody se pořádají na speciálních oválných drahách o délce 166 až 250m, které mají klopené zatáčky, nebo na silničních okruzích. Závodí se obvykle na tratích od sprintu na 200m až po maraton pro jednotlivce a závod štafet. Specialitou jsou závody bodovací a vyřazovací. Velmi populární jsou městské půlmaratony nebo maratony, které se pořádají na všech výkonnostních úrovních od příchozích hobby jezdců až po zmíněný seriál světového poháru.