In-line.

Inline rychlobruslení (ve světě známé jako inline speedskating) je velmi atraktivní forma pohybu, kde se kloubí atletická připravenost s cyklistickou taktikou a vytrvalostí. Jedná se o velmi rychlý dynamický sport, kde na vrcholové úrovni dosahuje dospělí závodník rychlostních průměrů přesahujících 40 km/hod.

V současné době je nejúspěšnější zemí tohoto sportu Kolumbie. Už i ČR má v tomto sportu své mezinárodní úspěchy. Historicky první medaili přivezl z ME Adam Adlt v roce 2011, a to stříbro z maratonu. Další medaili přidal v roce 2017 Zdeněk Sejpal, a to bronz z bodovačky na dráze. Od roku 2018 pak vozí česká výprava cenné kovy z ME pravidelně.

Světová federace kolečkového World Skate patří mezi olympijské federace. Dále pak na evropské úrovni působí World Skate Europe. Národním svazem V ČR je Český svaz kolečkového bruslení (ČSKB), který je společně s inline hokejisty, skateboardingem, inline alpine, inline freestyle a kolečkovým krasobruslením začleněn do struktury České unie kolečkových sportů (ČUKS).
Pořadatelem oficiálního světového poháru je Iguana Marketing AG (CH).

Inline rychlobruslení se zatím neúspěšně hlásilo o zařazení mezi olympijské sporty, bohužel zatím neúspěšně. Jediným olympijským sportem pod hlavičkou World Skate je v současné době skateboarding.

Rychlobruslařské závody se pořádají na speciálních oválných drahách o délce 166 až 250m, které mají mírně klopené zatáčky, na silničních okruzích a nebo městských okruzích. Závodí se obvykle na tratích od sprintu na 100m až po maraton pro jednotlivce a závod štafet. Specialitou jsou závody bodovací a vyřazovací. Velmi populární jsou městské půlmaratony nebo maratony, které se pořádají na všech výkonnostních úrovních od příchozích hobby jezdců až po zmíněný seriál světového poháru.

Inline rychlobruslení je ve své závodní podobě provozováno na bruslích typu SPEED. Jedná se o velmi pevnou nízkou závodní botu zakončenou v oblasti kotníku a o závodní rám s kolečky od průměru 90 mm (od dětských závodníků) až do průměru 110 mm (dospělý závodník). Kolečka o velikosti 125mm jsou povoleny jen na závody na závody na městském okruhu. Oblečení velmi podobné s dresy a kombinézami, které vídáme v cyklistice a samozřejmosti je HELMA (jako nejdůležitější ochranná pomůcka závodníka) a sada chráničů kolen, loktů a rukou.